Bieg Na Szczyt Rondo 1 już w najbliższą sobotę, 21 maja!

Opublikowane: pt., 05/20/2022 - 13:29

W sobotę, 21 maja odbędzie się X Bieg Na Szczyt Rondo 1, a w jego ramach - Mistrzostwa Europy w Bieganiu po Schodach. Ze startu w tegorocznej edycji wycofał się jeden z najbardziej znanych i utytułowancych towerrunnerów na świecie – Piotr Łobodziński. Kto w tym roku ma szanse na zwycięstwo? Oto faworyci rywalizacji!

Polki pretendentkami do medalu w rywalizacji kobiet

Duże nadzieje możemy wiązać ze startem reprezentantek Polski. Anna Ficner w Rondo 1 nigdy nie wypadła poza podium, a w 2016 roku sięgnęła w tych zawodach po tytuł mistrzyni Europy. Zawodniczka pełniąca na co dzień służbę w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wydaje się być murowaną kandydatką do medalu.

Kontuzja męża, Piotra Łobodzińskiego, zapewne będzie tylko dodatkową motywacją dla Iwony Wichy, która 6 lat temu została wicemistrzynią Starego Kontynentu w zawodach organizowanych w Rondo 1. Jak sama twierdzi, jej forma jest wielką niewiadomą, ale można być pewnym, że da z siebie wszystko.

Wśród głównych rywalek reprezentantek Polski należy wymienić Kamilę Chomanicovą (Słowacja), Verenę Schmitz (Niemcy) oraz Piret Poldsaar (Estonia).

Riedl powtórzy sukces sprzed 6 lat?

Pod nieobecność polskiego mistrza, Piotra Łobodzińskiego, faworytem w męskiej rywalizacji wydaje się być Niemiec, Christian Riedl, który dość nieoczekiwanie pokonał Łobodzińskiego w Mistrzostwach Europy w 2016 roku, rozgrywanych wówczas w Rondo 1. Przez kilka sezonów reprezentant Niemiec był jedynym zawodnikiem ze Starego Kontynentu, który był w stanie nawiązać wyrównaną walkę z Polakiem. Teraz staje przed szansą, by powtórzyć sukces sprzed 6 lat.

Jego plany będą chcieli pokrzyżować doświadczeni biegacze zza naszej południowej granicy: Tomas Celko i Stefan Stefina (obaj: Słowacja) oraz reprezentanci Czech, Tomas Macecek i Pavel Holec. Do walki o czołowe lokaty włączą się też: Włoch, Fabio Ruga oraz Jakob Mayer z Austrii. Polscy kibice będą trzymać kciuki m.in. za Mateusza Marunowskiego i Kacpra Mrowca, którzy są w stanie mocno namieszać w czołówce, a może nawet pokusić się o medal.

Gościnny start lidera światowego rankingu

W Rondo 1 będzie można podziwiać także nową gwiazdę światowego towerrunningu – Wai Ching Soh. Malezyjczyk nie został pokonany w swoich ostatnich 19 startach na schodach, wygrywając m.in. kultowy bieg na Empire State Building. Obecnie zajmuje też fotel lidera rankingu Towerrunning World Association.

- To ciekawa, świeża postać na scenie biegania po schodach – mówi Piotr Jakóbik, rzecznik prasowy Biegu Na Szczyt Rondo 1. – Oczywiście, Wai Ching Soh nie będzie klasyfikowany w ramach Mistrzostw Europy, ale cieszymy się, że zobaczymy w Rondo 1 zawodnika pretendującego do roli następcy Piotra Łobodzińskiego jako dominatora światowego towerrunningudodaje.

X Bieg Na Szczyt Rondo 1 rozpocznie się o godz. 10:00 w sobotę, 21 maja, od biegu amatorskiego. Rywalizacja o medale Mistrzostw Europy zaplanowana jest na godz. 13:15. Zawodnicy będą musieli dwukrotnie pokonać 38 pięter warszawskiego biurowca. O końcowej klasyfikacji zadecyduje suma czasów z obu biegów.

Print Friendly and PDF
Scroll to top